БАКАЛИНСЬКИЙ О.О., Інформаційний “бліцкриг”

УДК 351.86

Бакалинський О.О.,
заступник завідувача кафедри
Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації
Національного технічного університету України “КПІ”
 
 
Анотація. У статті проведено порівняння подій в Криму навесні 2014 року з типовим сценарієм реалізації інформаційної операції. Запропоновані деякі заходи, які повинні бути проведені в України.
Ключові слова: гібридна війна, інформаційна війна, спеціальна інформаційна операція, акція інформаційного впливу, ризики, ЗВДТ, розвідувально-підривна діяльність, кібернетична війна.
Аннотация. В статье проведено сравнение событий в Крыму весной 2014 года с типичным сценарием реализации информационной операции. Предложены некоторые меры, которые должны быть проведены в Украине.
Ключевые слова: гибридная война, информационная война, специальная информационная операция, акция информационного воздействия, риски, ЗВДТ, разведывательно-подрывная деятельность, кибернетическая война.
Summary. The article compares the events in the Crimea in the spring of 2014 with a typical scenario of implementation of the operation. Some measures to be taken in Ukraine are proposed.
Keywords: “hybrid war”, information warfare, special information operations, information influence action, risks, collection of information constituting a state secret, intelligence and subversion, cyber warfare.
 
 
       Постановка проблеми. За останні півроку Україна перша у світі стикнулася з новим способом ведення бойових дій, який вже встигли назвати “гібридною війною”. Проте, на наш погляд, нічого нового для військової людини, яка проходить службу в збройних силах або у спеціальній службі немає. Способи ведення вже давно відомі, а проведення спеціальних операцій з постійним застосуванням акцій інформаційного впливу в умовах тотального контролю “своїх” засобів масової інформації та більшої частини ЗМІ противника у світі використовується за давніх часів. Проте для українського народу та й всього світу ситуація з Кримом стала великою несподіванкою. Велика частина населення України, частина військовослужбовців, співробітників органів внутрішніх справ, інших військових формувань де-юре стали зрадниками Батьківщини. Територія держави стала меншою на 27 000 км², частина населення, кількістю 2,5 млн. осіб, водночас стала належати іншій державі, яка весь час вважалась братньою та гарантом територіальної цілісності України. За кілька тижнів рухнув світовий порядок, який існував з 1945 року. Процес “віджиму” Криму від України пройшов настільки безболісно для населення Криму, що викликав підйом духу певної частини населення півострову. Більше того, деяка частина населення сприйняла це з великим задоволенням та піднесенням – “…як казала якась кримська бабуся: я мріяла померти у Росії” [1]…