© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
https://doi.org/10.37750/2616-6798.2014.1(10).272408
УДК 1:340.1:316.324.8
Брижко В.М.,
|
кандидат юридичних наук (Doctor of Philosophy), с.н.с.,
Заслужений винахідник республіки
|
Анотація. Про аксіологію як джерело знань філософії у сфері інформаційного права.
Ключові слова: філософія, право, аксіологія, інформаційне право.
Аннотация. Об аксиологии как источнике знаний философии в сфере информационного права.
Ключевые слова: философия, право, аксиология, информационное право.
Summary. About the aksyology, as source of knowledge of philosophy in the field of informational right.
Keywords: philosophy, right, aksyology, informational right.
|
|
Постановка проблеми. У час розвитку інформаційних і електронно-інформаційних відносин, які відображають становлення інформаційного суспільства, дедалі більшого значення набувають знання філософії і теорії інформаційного права. Їх призначення – допомогти сформулювати систему нормативно-правового впорядкування відносин та умови створення в державі цілісного інформаційного законодавства на базі сучасних принципів права.
Право – це явище результату віддзеркалення історії формування світової культури, так само як мораль і релігія. Воно встановлює зразок (модель) типової суспільної правосвідомості і поведінки людей та у властивій законодавству нормативній формі розпорядження закріплює духовні і соціальні цінності, накопичені цивілізацією (права людини на життя, свободу, справедливість, творчість, власність, народовладдя, розділення властей і ін.). Забезпечення виконання державою задекларованих в Конституції і в ратифікованих нею міжнародних договорах принципів права, затвердження справедливості, виключення свавілля з життя суспільства – в цьому полягає головне призначення права. Не випадково слово “право” має одне коріння з такими словами як “правда”, “справедливість”, “правова” держава.
Право як об’єкт досліджується різними юридичними науками, кожна з яких розглядає його під кутом зору свого специфічного розуміння досягнення власної мети пізнання дійсності. Розділення юридичної сфери на окремі галузі може створювати враження про те, що поняття “право” в кожній з них має відмінні один від одного властивості. Так, розглядаючи права людини як члена сім’ї, виробничої чи управлінської діяльності, суспільства, держави та ін., зустрічаємося з різними думками про право, поданими під різними уявленнями про відносини. Чим зрозуміліше усвідомлюються ці права, тим більше відчувається потреба їх узагальнення у зв’язку з можливою думкою про те, що існує “купа прав” (а не одне “Право”) й права людини в одній сфері не дуже узгоджуються з її правам в іншій. Тобто виникає потреба у пошуках загальної, філософської ідеї “Права”…
_________________________
* Робота є продовженням дослідження за темою “Філософія інформаційного права” (див. [1]) в контексті проблематиці узагальнення філософсько-гуманітарного і теоретичного знання про право, як специфічній формі соціального буття людей і нормативному впорядкуванні суспільних відносин в інформаційній сфері.
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua