© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
https://doi.org/10.37750/2616-6798.2016.1(16).272855
УДК 343.6
БУСОЛ О.Ю.,
|
доктор юридичних наук, старший науковий співробітник
|
||
|
|||
Постановка проблеми. Згідно законодавства, поширення недостовірної інформації належить до загроз національній безпеці України в інформаційній сфері. Питання кримінальної відповідальності за поширення завідомо неправдивої інформації засобами масової інформації (далі – ЗМІ), зокрема так званої медіа-корупції недостатньо висвітлювалося в кримінально-правових дослідженнях. Проте, як свідчить аналіз джерел ЗМІ в Інтернеті, такі злочинні діяння мають системний характер.
На необхідності якнайшвидшої криміналізації умисного поширення недостовірної інформації ЗМІ, як на одному з необхідних заходів забезпечення консенсусу і балансу в інформаційно вразливому суспільстві, вже наголошувалося, зокрема, у роботі [1, с. 100-102]. Такий погляд, за умов потреб стабілізації вітчизняного соціуму, відносять до пріоритетних напрямів вітчизняної кримінально-правової науки [1, с. 112].
Н.Д. Когут відзначає, що найбільш необхідними в сфері правового регулювання інформаційної безпеки та правил розповсюдження інформації є, серед іншого, встановлення суб’єктів відповідальності та санкцій за конкретні правопорушення в цій сфері; встановлення чітких критеріїв інформаційної продукції, що суперечить нормам суспільної моралі та відповідальності за порушення в цій сфері. Крім того, вчений вважає, що необхідно законодавчо встановити певні критерії щодо якості інформації, яка може розповсюджуватися через Інтернет і телебачення, оскільки це публічні (загальнодоступні) мережі інформації, що накладає на них підвищений рівень відповідальності за формування суспільної моралі та життєвих устоїв суспільства [2, с. 59]. Конкретні пропозиції щодо встановлення кримінальної відповідальності за поширення представниками ЗМІ завідомо неправдивої інформації з отриманням за це неправомірної вигоди раніше вносилися (див. [3]).
Проте, деякі проблеми так званої медіа-корупції, зокрема в кримінологічному аспекті, не розглянуто. Відсутнє поняття такого явища як медіа-корупція і в законодавстві України...
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua