© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
https://doi.org/10.37750/2616-6798.2014.1(10).272427
УДК 340.13 + 007.51 + 165.12
ФУРАШЕВ В.М.,
|
кандидат технічних наук, старший науковий співробітник,
доцент, професор РАЕ
|
Анотація. Обґрунтування необхідності розробки та впровадження ситемоутворюючого законодавчого акта у сфері забезпечення інформаційної безпеки України та окреслення основних його положень.
Ключові слова: закон, інформаційна безпека, національна безпека, захист інформації, кіберпростір, кібербезпека, кібернетична безпека.
Аннотация. Обоснование необходимости разработки и внедрения системообразующего законодательного акта в сфере обеспечения информационной безопасности Украины и обозначение основных его положений.
Ключевые слова: закон, информационная безопасность, национальная безопасность, защита информации, киберпространство, кибербезопасность, кибернетическая безопасность.
Summary. Justification of the need to develop and implement a systemically important legislative act in the sphere of ensuring the information security of Ukraine and designation of its basic provisions.
Keywords: law, information security, national security, information protection, cyberspace, cyber security, cybernetic security.
|
|
Постановка проблеми. У світлі подій, які розгорнулися в Україні та у світі, в цілому, вирішення питань законодавчого забезпечення інформаційної безпеки України набули невідкладного характеру.
Може виникнути два основних питання: що, наявної правової бази у цій сфері не достатньо? та чому саме інформаційної, а не кібербезпеки (кібернетичної безпеки)?
Й дійсно, по першому питанню, проблеми інформаційної безпеки країни не залишилися без уваги законодавців та керівників держави. На даний час в Україні наявна досить солідна нормативно-правова база у цій сфері [1 – 31].
Але проблема полягає у певній розпорошеності питань забезпечення інформаційної безпеки вказаної нормативно-правової бази, що суттєво знижує ефективність правового регулювання у цій сфері. Крім того, у даній нормативно-правовій базі часто застосовуються терміни без надання їх визначення, що надає змогу вільного їх трактування, а і відповідно, прийняття рішень, в тому числі і судових, на основі цих трактувань.
Що стосується другого питання, то дослідження [32] досить переконливо показали, що кіберпростір є невід’ємною складовою інформаційного простору, а і відповідно, поняття “інформаційна безпека” є ширшим поняттям від поняття “кібернетична безпека”. Тому поняття “кібербезпека (кібернетична безпека)” та “інформаційна безпека”, у визначеній сфері застосування, є тотожними за своєю сутністю. Застосування будь-якого з цих понять не змінює сутності процесу або явища. Тому, з огляду на це, і пропонується розглянути питання законодавчого забезпечення саме інформаційної безпеки України…
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua