ГРЕБЕНЮК М.В., ЛЕОНОВ Б.Д., Проблеми протидії поширенню деструктивної пропаганди та дезінформації напередодні виборів: аналіз досвіду ЄС (ст. 82-89)

DOI: 

https://doi.org/10.37750/2616-6798.2019.2(29).273418

УДК 343.9:343.346.8:004

ГРЕБЕНЮК М.В.,
 
 
ЛЕОНОВ Б.Д.,
кандидат юридичних наук, доцент,
Міжвідомчий науково-дослідний центр з проблем боротьби з організованою злочинністю при РНБО України
доктор юридичних наук, старший науковий співробітник,
Національна академія Служби безпеки України
 
 
Анотація. У статті аналізується досвід ЄС із забезпечення протидії деструктивній пропаганді та дезінформації під час електоральних процесів. Висвітлюються проблеми боротьби з деструктивною пропагандою у вітчизняному інформаційному просторі. Аналізуються законодавчі ініціативи окремих країн ЄС у сфері інформаційного забезпечення протидії деструктивній пропаганді та дезінформації.
Ключові слова: протидія, інформаційна безпека, електоральні процеси, деструктивна пропаганда, дезінформація.
Аннотация. В статье анализируется опыт ЕС в обеспечении противодействия деструктивной пропаганды и дезинформации во время электоральных процессов. Освещаются проблемы борьбы с деструктивной пропагандой в отечественном информационном пространстве. Анализируются законодательные инициативы отдельных стран ЕС в области информационного обеспечения противодействия деструктивной пропаганды и дезинформации.
Ключевые слова: противодействие, информационная безопасность, электоральные процессы, деструктивная пропаганда, дезинформация.
Summary. The article analyzes the EU experience in providing counteraction to destructive propaganda and disinformation during electoral processes. The issue of combating destructive propaganda in the domestic information space is highlighted. The legislative initiatives of individual EU countries in the field of informational counteraction to destructive propaganda and disinformation are analyzed.
Keywords: counteraction, information security, electoral processes, destructive propaganda, disinformation.
 
 
      Постановка проблеми. Напередодні проведення парламентських виборів в Україні у 2019 році тематика боротьби з пропагандою у соціальних мережах набуває надзвичайної актуальності з огляду на загрозу втручання РФ в електоральні процеси, метою якого є дестабілізація політичної ситуації. Невипадково, протягом останнього часу відзначається надмірне посилення протиборства між країнами Заходу та РФ, перш за все, в інформаційній сфері, що пов’язано з активізацією намагань останньої здійснити вплив на геополітику ЄС у вигідному для себе напрямку.
      Загалом можна констатувати, що більшість інформаційних кампаній з дезінформації проводяться спецслужбами РФ проти держав Євросоюзу шляхом масованих кібератак на об’єкти критичної інфраструктури, впливу на політичні дебати, створення конфліктних контентів з метою розпалювання релігійної та іншої ворожнечі в суспільстві...