ГУЦАЛЮК М.В., Оцінка реалізації Стратегії кібербезпеки України з урахуванням досвіду європейських і світових практик (ст. 90-99)

DOI: 

https://doi.org/10.37750/2616-6798.2019.2(29).273420

УДК 351.746:007

ГУЦАЛЮК М.В.,
доктор філософії (Ph.D.) з юридичних наук, доцент, с.н.с.,
провідний науковий співробітник Міжвідомчого центру з проблем боротьби з організованою злочинністю при РНБО України
 
 
Анотація. У статті аналізується міжнародний досвід проведення оцінки Стратегії кібербезпеки. Акцентується увага на необхідності проведення такої оцінки Стратегії кібербезпеки України.
Ключові слова: кібербезпека, кіберзлочинність, критерії оцінки, Стратегія кібербезпеки, критична інфраструктура.
Summary. The article analyses the international experience of conducting an assessment of the Cybersecurity Strategy. The emphasis is placed on the need for such an assessment of the Cybersecurity Strategy of Ukraine.
Keywords: cyber security, cybercrime, evaluation criteria, Cybersecurity strategy, critical infrastructure.
Аннотация. В статье анализируется международный опыт проведения оценки Стратегии кибербезопасности. Акцентируется внимание на необходимости проведения такой оценки Стратегии кибербезопасности Украины.
Ключевые слова: кибербезопасность, киберпреступность, критерии оценки, Стратегия кибербезопасности, критическая инфраструктура.
 
 
      Постановка проблеми. Після потужних кібератак на об’єкти критичної інфраструктури України з 2014 року значно активізувалася діяльність урядових інституцій щодо захисту кіберпростору. Координуючу роль у цих процесах відіграла Рада національної безпеки і оборони України, рішенням якої було схвалено, а в подальшому введено в дію Указом Президента України від 15 березня 2016 року № 96/2016 Стратегію кібербезпеки України. У Стратегії визначені загрози кібербезпеці, Національна система кібербезпеки та основні суб’єкти забезпечення кібербезпеки, а також пріоритети та напрями забезпечення кібербезпеки України [1].
      Водночас у зв’язку з бурхливим розвитком інформаційних технологій та широким використанням хмарних сервісів, Інтернету речей, штучного інтелекту тощо, з’явилися нові види кіберзагроз, які здатні негативно впливати на стан кібербезпеки держави. У 2017 році був прийнятий Закон України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України” [2], який набрав чинності 9 травня 2018 року та став важливим етапом створення правових та організаційних основ забезпечення захисту життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави, національних інтересів України у кіберпросторі, визначення основних цілей, напрямів та принців державної політики у сфері кібербезпеки. Разом з тим багато питань у сфері кібербезпеки, у тому числі стратегічних, залишаються невирішеними...