КАЧИНСЬКИЙ А.Б., Системна модель організації, що забезпечує інформаційну й інформаційно-психологічну безпеку (с. 102-108)

DOI: 

https://doi.org/10.37750/2616-6798.2022.4(43).270066

УДК 342.9(477)

КАЧИНСЬКИЙ А.Б.,
доктор технічних наук, професор, аналітик Департаменту протидії інформаційним загрозам Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.
ORCID: http://orcid.org/0000-0001-9642-7006.
 
 
Анотація. У статті інформація розглядається як критично важливий ресурс, що суттєво позначається на стані національної безпеки нашої держави і потребує розробки як теоретичних основ, так і практичних методів державної політики інформаційної безпеки. Ця політика реалізується відповідними організаціями й інституціями держави на основі результатів системних досліджень. Вирішення даної проблеми має базуватися на загальних принципах системного аналізу: розробка та використання засобів формування й аналізу цілей і функцій організації щодо забезпечення інформаційної й інформаційно-психологічної безпеки має бути заснована на багатоешелонній моделі структури контрпропагандистської організації. Акцентується на тому, що при розробці структурної моделі контрпропагандистської організації виникає проблема: необхідно знайти компроміс між простотою опису її структури і докладним описом процесу пропаганди, як форми комунікації. Модель вирізняється як різноманіттям типів елементів і типів відношень між ними. Системний підхід розглядає структуру контрпропагандистської організації як сукупність відносно незалежних, взаємодіючих між собою підсистем; при цьому деякі (або всі) підсистеми мають право ухвалення рішень, а їх ієрархічне розташування визначається тим, що деякі з підсистем знаходяться під впливом або керуються вищими. Така модель структури організації протидії дезінформації передбачає виконання наступних функцій: затвердження завдань й перевірку їх узгодженості, а також виконання та співвиконання цих завдань. Ці функції спрямовані на адекватну реакцію і збереження цілісності організації до постійних змін, що відбуваються в безпековому середовищі.
Ключові слова: системний підхід, організація, інформаційна, інформаційно-психологічна безпека, котрпропаганда, модель структури, інформаційні війни, інформаційна зброя.