КОСІЛОВА О.І., Тлумачення статті 21 Конституції України у контексті європейської правової доктрини (ст. 23-31)

DOI: https://doi.org/10.37750/2616-6798.2020.2(33).208074

УДК 342.727

КОСІЛОВА О.І.,
кандидат політичних наук, доцент, юридичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-5574-3771.
 
 
Анотація. У статті аналізуються основоположні природні права людини право на свободу, на рівність, на людську гідність, а також принципи невідчужуваності та непорушності прав, закріплені у статті 21 Конституції України. Права та принципи прав людини аналізуються з позицій європейських стандартів прав людини, зокрема німецької правової доктрини.
Ключові слова: право на свободу, право на людську гідність, право на рівність, принцип рівності, принцип невідчужуваності, принцип непорушності прав, рішення Конституційного Суду України, рішення Федерального Конституційного Суду.
Summary. The article analyzes fundamental natural human rights, such as the right to liberty, to equality, to human dignity, as well as principles inalienability of inviolability of rights enshrined in Article 21 of the Constitution of Ukraine. Human rights and principles are analyzed from the standpoint of European human rights standards, in particular German legal doctrine.
Keywords. The right to liberty, the right to human dignity, the right to equality, the principle of equality, the principle of inalienability, the principle of inviolability of rights, decisions of the Constitutional Court of Ukraine, decisions of the Federal Constitutional Court.
Аннотация. В статье анализируются основополагающие естественные права человека права на свободу, на равенство, на человеческое достоинство, а также принципы неотчуждаемости и незыблемости прав, закрепленные в статье. 21 Конституции Украины. Права и принципы прав человека анализируются с позиций европейских стандартов прав человека, в частности немецкой правовой доктрины.
Ключевые слова. Право на свободу, право на человеческое достоинство, право на равенство, принцип равенства, принцип неотчуждаемости, принцип незыблемости прав, решение Конституционного Суда Украины, решение Федерального Конституционного Суда.
 
      Постановка проблеми. Права людини в сучасному світі утворюють складний комплекс, що існує як на рівні національного законодавства, так і на рівні міжнародного права. Права на свободу та людську гідність є основоположними природними правами, що надаються кожній особі від народження. Водночас, окремими свободами володіють лише громадяни конкретної держави. Принцип рівності, який формально проголошує загальну рівність людей у здійсненні прав та свобод, насправді також значною мірою залежить від факту наявності (або відсутності) громадянства та інших чинників. Загальний перелік прав і свобод приблизно однаковий у більшості конституцій сучасних демократичних держав, але кожна країна має свої особливості нормативного їх закріплення, як і механізм їх реалізації...