© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
УДК 002.55:346
О.В. БАКЛАН, |
кандидат юридичних наук, доцент кафедра теорії, історії та конституційного права Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі |
||
Вагомий досвід державного регулювання економіки в цілому та підприємництва зокрема має достатньо широке коло країн. В цьому сенсі, на думку автора, вітчизняною проблемою є те, що, з одного боку, існує певний дефіцит інформації щодо закордонного досвіду державного регулювання економіки та підприємництва, а з іншого боку, відомий позитивний досвід не знаходить практичного впровадження. У країнах з розвиненою ринковою економікою держава втручається в економіку і підприємництво, про що свідчить багаторічний аналіз досліджень та публікацій вчених, які представляють різні галузеві науки [1, с. 120-127; 2, с. 167-173; 3, с. 43-45; 4, с. 172; 5, с. 11; 6, с. 5; 7, с. 19; 8, с. 23; 9, с. 138-142; 10, с. 53-63].
Метою статті є спроба на підставі наявної інформації про державне регулювання економіки в окремих країнах відмітити деякі основні риси та особливості державного впливу на економіку та підприємництво, які, на нашу думку, можуть бути корисними для України.
Будь-яке державне втручання в економіку (підприємництво) передбачає здійснення певних змін. Сучасний дослідник еволюційних трансформацій в економіці В.Д. Якубенко представляє можливі зміни в економічних системах через зосередженість трансформаційних підходів на аналізі змін окремих підсистем (див. Рис.).
Очевидні розбіжності у визначенні змісту трансформаційної економіки з позицій формаційного, цивілізаційного, постіндустріального, інституціонально-еволюційного підходів пов'язані, на думку В.Д. Якубенка, з тим, що в рамках цих підходів основна увага зосереджена не на еволюції економічної системи як цілісності, а на історичних змінах у структурі її певних підсистем.
1. Певна умовність "прив'язки" сучасних трансформаційних підходів до визначених підсистем економічної системи (під якими вчений має на увазі: власність, владу, управління та працю) не скасовує того, що для формаційного підходу зміна домінант у факторній структурі економіки призводить до змін у суб'єктній підсистемі; у рамках цивілізаційного підходу інституціональні зміни є лише іншим виразом та підґрунтям змін цивілізаційних структуроутворень; для постіндустріальної парадигми факторні зрушення є лише тільки виміром, зміною домінант у відтворювальному процесі; інституціонально-еволюційний підхід до аналізу трансформаційної економіки…
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua