СЕМЕНЮК О.Г., Класифікація таємної інформації (стор. 44-51)

DOI: 

https://doi.org/10.37750/2616-6798.2016.1(16).272843

УДК 342:95 (477)

СЕМЕНЮК О.Г.,
кандидат юридичних наук
 
 
Анотація. У статті висвітлено різні наукові погляди на класифікацію таємної інформації та здійснено пошук критеріїв її поділу на види, розкрито зміст поняття “конфіденційна інформація”.
Ключові слова: державна таємниця, комерційна таємниця, таємниця фізичної особи, конфіденційна інформація, інформація з обмеженим доступом, службова таємниця.
Аннотация. В статье отражены различные научные взгляды на класификацию секретной информации и осуществлен поиск критериев ее разделения на виды, расскрыто содержавние понятия “конфиденциальная информация”.
Ключевые слова: государственная тайна, коммерческая тайна, тайна физического лица, конфиденциальная информация, информация с ограниченным доступом, служебная тайна.
Summary: The article highlights different scientific approaches on classification of secret information and conducts a search of criteria of its separation on different kinds, develops the concept of “private information”.
Keywords: state secret, commercial secret, individual secret, private information, classified information, official secret.
 
 
       Постановка проблеми. З’ясування сутності поняття таємниці неможливо без розгляду такого питання, як класифікація таємної інформації, яка має значну теоретичну та практичну значущість. Без чітких вихідних критеріїв та реальної оцінки параметрів інформації, що приховується, неможливо дати об’єктивну характеристику особливостям і конкретним різновидам таємниці, розробити такі заходи охорони, які були б адекватними ймовірній шкоді, нанесеній зацікавленому в її нерозповсюдженні суб’єкту в разі її розголошення або несанкціонованого доступу до неї.
        Найважливішою особливістю будь-якої наукової класифікації, яка спирається на логічні операції аналізу та синтезу, поділу й узагальнення, є те, що вони неможливі без понятійного оформлення всіх процесів. Відповідно будь-яка класифікація об’єктів дійсності потребує лексичних заходів, а не рідко і виражається за їх допомогою. Класифікація юридичних понять здійснюється в спеціальних лексичних одиницях – термінах, що вживаються у тій чи іншій галузі права. Іншими словами, як слушно зауважує Т. Подорожна, юридичне поняття лише тоді стає досягнення думки законодавця, коли воно будь-яким чином матеріально виражене: або за допомогою терміна – словесної номінативної одиниці; або за допомогою дефініції – певним чином побудованої фрази [1, c. 79]. Вважається, що саме термін називає поняття та констатується за допомогою дефініції. Проте в дефініції виражається та визначається логічна операція, в процесі якої розкривається зміст поняття, що дозволяє формулювати критерії відмежування одного об’єкта від інших, а також специфічні способи його побудови та функціонування...