© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
УДК 002.6:341.48
Скулиш Є.Д.,
|
доктор юридичних наук, професор,
Заслужений юрист України
|
||
|
|||
Постановка проблеми. Комп’ютерні злочини – це одна з найдинамічніших груп суспільно небезпечних посягань, показники поширення яких швидко збільшуються, що зумовлено прискореним розвитком інформаційних технологій та постійним і стрімким розширенням сфери застосування комп’ютерної техніки.
Серед безлічі причин цієї ситуації присутні не тільки процесуальні та криміналістичні труднощі виявлення, розкриття і розслідування більшості видів кіберзлочинів. В умовах постійно мінливого, не повною мірою кодифікованого і не завжди досконалого законодавства, складні схеми, які застосовуються кіберзлочинцями, широкий спектр злочинів, які вчиняються в кіберпросторі, не додають прозорості у розумінні основних ознак більшості складів цих злочинів.
На сьогодні немає єдиного розуміння щодо обсягу протиправних посягань, які можуть розцінюватися як кіберзлочини, а також є проблема із відмежуванням кіберзлочинності як принципово нового виду злочинної діяльності від злочинів, які традиційно вчиняються з використанням комп’ютерних технологій. Особливо проблематичними в цьому плані є такі ознаки, як об’єкт та предмет кіберзлочинів, які, являючи собою характерні риси загального поняття “кіберзлочинність”, безпосередньо окреслюють сферу застосування тієї чи іншої кримінально-правової норми.
Водночас, ця проблема є принципово важливою з точки зору теоретико-методологічних засад визначення об’єкта та предмета кіберзлочинів. Труднощі в цьому плані пов’язані з тим, що вони вчиняються не в середовищі матеріального світу, а в ідеальному “віртуальному середовищі”, коли важко виокремити традиційні елементи складу злочину, дослідити сукупність юридичних об’єктивних і суб’єктивних ознак, що характеризують групу суспільно небезпечних діянь…
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua