Заява Національної академії правових наук України щодо проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України

Україна та її народ восьмий місяць у боротьбі з повномасштабним вторгненням рф героїчно відстоюють своє право на незалежність, на власний європейський вектор розвитку та мирне майбутнє. В своїй боротьбі український народ ціною життя своїх синів і дочок платить за свободу і незалежність як власної держави, так і за безпеку світового співтовариства.

Розв’язана росією повномасштабна війна проти України спрямована на геноцид Українського народу, знищення Української державності, національної ідентичності, культури та мови. Український народ єдиний в прагненні якнайшвидше перемогти ворога та відбудувати сильну та заможну країну з європейськими цінностями.

Конституція України як суверенної, демократичної, правової держави визначає у статті 72 підстави та порядок призначення всеукраїнського референдуму. Статтею 73 Конституції передбачено, що питання про зміну території України може вирішуватися виключно на всеукраїнському референдумі. Референдум є однією з форм безпосередньої демократії, яка використовується багатьма країнами світу для вирішення важливих державних питань.

Однак російська федерація ще у 2014 році перетворила референдум з інструменту народовладдя у знаряддя для реалізації своїх загарбницьких планів. Представники держави агресора продовжують практику злочинних дій по анексії територій суверенної України шляхом проведення псевдореферендумів на тимчасово захоплених територіях України в умовах військової окупації, що є цинічним знущанням над демократією та дискредитацією легітимних державних інституцій та процедур.

Національна академія правових наук України рішуче засуджує злочинні дії російської федерації, спрямовані на анексію українських земель шляхом організації та проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України.

Звертаємось із закликом до міжнародних організацій, наукових та освітніх співтовариств, світових лідерів та всіх людей доброї волі країн світу кваліфікувати проведення псевдореферендумів як злочин проти суверенної держави України, порушення її територіальної цілісності та незалежності, цинічне знущання над нормами міжнародного права, яке створило загрозу для міжнародного правопорядку. Впевнені, що ми спільними зусиллями маємо зробити все можливе, щоб росія повною мірою відповіла за воєнні злочини та злочини проти людяності, за ті звірства, які чинять її війська в Україні, щоб військові та політичні злочинці понесли повну відповідальність за страждання Українців та кожне забране життя, за ті руйнування, яких вони завдали на нашій землі.

Вистоїмо та переможемо!

Слава Україні! Слава Збройним Силам України!