© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
https://doi.org/10.37750/2616-6798.2011.2(2).271565
УДК 342.9:004
ЗОЛОТАР О.О.,
|
кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник
Науково-дослідного центру правової інформатики
Національної академії правових наук України
|
||
|
|||
Кінець XX століття вніс значні зміни у розуміння інформації та її соціального значення в суспільстві. Це пов’язано з процесом формування інформаційного суспільства, тобто суспільства, основною ознакою якого є стрімко зростаюча, всепроникаюча інформація про всі сторони життєдіяльності людства. Головними аспектами, що визначають соціальне i політичне обличчя та рівень розвитку такого суспільства, є “інформованість населення, безперешкодна робота вcix служб масової інформації та їх здатність збирати i передавати об’єктивні відомості, їх оцінки, а також, що не менш важливе, інтерес до їх роботи у всix верствах народу, доступність інформації та наявність технічних засобів, що дають змогу її отримати” [1, с. 130].
Сьогодні межа між реальним світом і віртуальним є надзвичайно прозорою. “Наші телефони й камери перетворилися на очі й вуха”, – констатує Тім О’Рейлі, видавець книжок на комп’ютерну тематику. “Датчики GPS визначають, де ми, на що дивимось і як швидко пересуваємось. …Всесвітня мережа поступово замінює собою цілий світ – адже все і всі у світі відкидають так звану “інформаційну тінь” із даних, що мають величезний потенціал і можуть надати нам надзвичайні можливості” [2]. Зміна середовища призводить до зміни умов безпеки у цьому середовищі та обумовлює постановку питання щодо інформаційної безпеки людини, суспільства та держави.
Серед основних напрямів досліджень проблем інформаційної безпеки в юридичній науці Марущак А.І. називає “визначення основних понять та категорій, які застосовуватимуться для унормування відповідних суспільних процесів” [3, с. 18].
Метою статті є окреслення критеріїв класифікації та видів інформаційної безпеки.
1. Актуальність дослідження вказаної проблематики обумовлюється підвищеною увагою до питань інформаційної безпеки з боку вчених-правників, фахівців з державного управління, безпекознавства, політичних, соціологічних та інших наук: О.А. Баранова, К.І. Белякова, В.М. Брижка, В.І. Гурковського, Р.А. Калюжного, Б.А. Кормича, О.І. Косілової, В.А. Ліпкана, А.І. Марущака, В.Г. Пилипчука, М.І. Панова, Г.І. Почепцова, В.А. Петрика, В.С. Цимбалюка, І.І. Юзвишина, В.І. Ярочкіна та багатьох інших…
|
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua