IІI міжнародна науково-практична конференція «Освіта і наука у сфері національної безпеки: проблеми та пріоритети розвитку»

14 червня 2019 року в Національному університеті «Острозька академія» Науково-дослідним інститутом інформатики і права Національної академії правових наук України та Секцією правового забезпечення національної безпеки і оборони НАПрН України спільно з Національною академією Служби безпеки УкраїниІнститутом Управління державної охорони Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національною академією Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького за підтримки проекту з метою розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Болгарія та Посольства Республіки Болгарія в Україні проведено ІІІ міжнародну науково-практичну конференцію «Освіта і наука у сфері національної безпеки: проблеми та пріоритети розвитку»

Науковий захід був приурочений 25-ій річниці відродження й 450-річчю утворення Національного університету «Острозька академія».

Урочисту частину конференції відкрив Ігор Пасічник, ректор Національного університету «Острозька академія».

З вітальним словом до учасників конференції звернулися Володимир Пилипчук, директор Науково-дослідного інституту інформатики і права, керівник Секції права національної безпеки і військового права Національної академії правових наук України, Сергій Кудінов, ректор Національної академії Служби безпеки України та Олег Шинкарук, ректор Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького.

Під час роботи у секціях учасники конференції розглянули проблеми імплементації Закону України «Про національну безпеку України» у питаннях розвитку сектору безпеки і оборони та системи демократичного контролю в контексті євроатлантичної інтеграції України. Зокрема, Володимир Пилипчук, директор НДІ інформатики і права НАПрН України та Олена Лебединська, науковий співробітник НДІ інформатики і права НАПрН України висвітлили особливості організації і демократичного контролю діяльності суб’єктів сектору безпеки країн-членів ЄС і НАТО. Іван Доронін, завідувач наукової лабораторії НДІ інформатики і права НАПрН України виступив із доповіддю про особливості систематизації права національної безпеки у контексті розвитку сектору безпеки і демократичного цивільного контролю.

У рамках розгляду стратегії гібридної війни РФ проти України і окремих держав-членів ЄС та засобів її нейтралізації науковці дискутували та обмінювалися думками щодо гібридної агресії, методів її ведення, протидії сепаратизму та пропаганді, удосконалення державної політики у сфері охорони воєнної безпеки України та інших питань забезпечення національної безпеки в сучасних умовах. Зокрема, Дмитро Шевчук, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія», акцентував увагу присутніх на тому, що новий гібридний політичний порядок нині є серйозним викликом і загрозою національній безпеці України. Національні та міжнародні аспекти прикордонної безпеки України були детально висвітлені у ґрунтовній доповіді Дмитра Купрієнка, представника Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. Представниця Центру Східної Європи Університету Марія Кюрі-Склодовська (Люблін, Польща) Надія Гергало-Домбек у рамках своєї доповіді на тему: «Державна мова і національна безпека крізь призму гібридних загроз» запросила наукову спільноту до обговорення ще однієї актуальної нині проблеми взаємозв’язку національної безпеки та самоідентичності нації.

Проблемам визначення протиправності дезінформування суспільства був присвячений виступ Анатолія Марущака, доповідача із Національної академії Служби безпеки України. Представник Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького Олег Ганьба зосередився на питаннях сучасного стану та перспективах розвитку прикордонної безпеки як складової національної безпеки України.

Також учасники конференції обмінювались досвідом провадження освітньої діяльності у галузі національної безпеки, розглянули особливості підготовки фахівців за спеціальністю «Національна безпека» в Україні та за кордоном. Зокрема, Микола Романов і Віталій Лебедюк, доповідачі із Національного університету «Острозька академія» у своїх виступах розповіли про існуючий досвід запровадження спеціальності «Національна безпека» у навчальних закладах.

Матеріали конференції будуть опубліковані.