© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
12 травня 2020 р. Науково-дослідним інститутом інформатики і права НАПрН України спільно з Навчально-науковим центром інформаційного права та правових питань інформаційних технологій Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» проведено (у заочному форматі) науково-практичну студентську конференцію «Вплив пандемії короновірусу COVID-19 на права, свободи і безпеку людини в інформаційній сфері».
Конференцію присвячено розгляду актуальних питань захисту прав, свобод і безпеки людини в інформаційній сфері в умовах пандемії короновірусу COVID-19.
У конференції взяли участь вчені Інституту та студенти Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського.
У доповідях учасників було звернуто увагу на Міжнародні стандарти в галузі прав людини, зокрема, щодо ситуацій, пов’язаних з виникненням серйозних загроз для здоров'я населення і надзвичайних станів. Зазначалося, що при виникненні загроз життю нації є допустимими обмеження певних прав і свобод, які вводяться в законодавчому порядку.
Масштаб і гострота пандемії COVID-19 безумовно досягають рівня загрози здоров'ю населення, який може частково виправдовувати обмеження певних прав і свобод, зокрема:
– обмеження права на повагу до приватного життя;
– обмеження права на свободу та особисту недоторканність через примусове поміщення громадян в обсервації;
– обмеження права громадян на свободу пересування;
– обмеження права на свободу мирних зібрань;
– обмеження права на освіту (заборона відвідувати навчальні заклади);
– обмеження права на свободу релігії (заборона проведення релігійних заходів);
– обмеження права доступу до медичної допомоги ( тимчасове припинення проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних);
– інші обмеження.
Водночас, уважне ставлення до таких прав, як право не зазнавати дискримінації, і таким принципам, як прозорість і повага людської гідності, здатне забезпечити ефективне реагування в умовах неминучих в кризовій ситуації дезорганізації і порушення звичного укладу життя з меншими негативними наслідками, пов'язаними із введенням надмірно широких обмежень.
У зв'язку з цим у доповідях учасників поставали питання: чи було б звичайне законодавство достатнім, щоб впоратися із загрозою, що спричинена суспільною небезпекою; чи є заходи державної влади дійсною реакцією на надзвичайну ситуацію; чи були обмежувальні заходи використані з тією метою, для якої вони санкціонувалися; чи були передбачені гарантії проти зловживань тощо. На вказані та інші питання учасники заходу намагались знайти відповіді в ході дискусії.
© Державна наукова установа “Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України”, 2021
Ми будемо Вам вдячні, якщо при використанні матеріалів сайту Ви зробите посилання на сайт ДНУ ІІБП НАПрН України.
01024, Україна, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 3
тел/факс (044) 235-22-90
E-mail: pravo@ippi.org.ua
WWW: ippi.org.ua