РАДЗІЄВСЬКА О.Г., Інформаційна грамотність та цифрова нерівність: убезпечення дитини в сучасному інформаційному просторі (ст. 92-103)

DOI: 

https://doi.org/10.37750/2616-6798.2017.1(20).273019

УДК 342.7:316.4

Радзієвська О.Г.,
старший науковий співробітник
НДІ інформатики і права НАПрН України
 
 
Анотація. Стаття присвячена дослідженню і вирішенню проблем інформаційної безпеки і способів убезпечення дитини від негативних інформаційних впливів. Надано пропозиції щодо удосконалення інформаційної грамотності та подолання цифрової нерівності в Україні.
Ключові слова: інформаційна грамотність, цифрова нерівність, інформаційна безпека, дитина.
Аннотация. Статья посвящена исследованию и решению проблем информационной безопасности и способов защиты ребенка от негативных информационных воздействий. Даны предложения по совершенствованию информационной грамотности и преодоления цифрового неравенства в Украине.
Ключевые слова: информационная грамотность, цифровое неравенство, информационная безопасность, ребенок.
Summary. This article is devoted to researching and solving information security problems and ways to safeguard the child from the negative impacts of information. The proposals are given for the improvement of information literacy and bridging the digital divide in Ukraine.
Keywords: information literacy, digital divide, information security, child.
 
 
        Постановка проблеми. Вимоги до інтелектуального розвитку індивідуумів в інформаційному суспільстві збільшуються, як збільшується і потреба у безпеці свідомості людини від різних видів інформаційних впливів. Безперешкодний і широкий доступ до інформації та знань є вкрай необхідною умовою життєдіяльності будь-якої людини, але ризики негативного впливу інформації надто великі у суспільстві, де “постістина” превалює над реальними фактами, а сприйняття добра і зла залежить від маніпулятивних модних трендів. Найбільш важливим суб’єктом у цьому аспекті виступають діти, на яких суспільством покладено функції здобування знань та акумулювання досвіду. Від того, наскільки якісно та ефективно пройде процес пізнання у дітей та їх подальша адаптація вимогам сьогодення, буде залежати їх особисте зростання, а також благополуччя держави та національна безпека, найважливішою складовою якої є інформаційна безпека.
        Право на доступ до інформації є конституційним правом громадянина України, гарантується положенням статей 32 і 34 Конституції України [1] і регулюється законами України “Про інформацію” [2], “Про звернення громадян” [3], “Про доступ до публічної інформації” [4], “Про захист персональних даних” [5] та іншими нормативно-правовими актами. Згідно із Законом України “Про інформацію” [2] кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів...
 
 

 

Видання НДІІП