ШВЕЦЬ М.Я., “Кам'янистими стежками”*“на круті гори”** (Становлення правової інформатики в Україні)

 

Швець М.Я.

 

доктор економічних наук, професор,
член-кореспондент НАПрН України

 

До 40 річчя створення

Республіканського науково-дослідного

інформаційного центру МВС.

 

Було це в сімдесяті роки минулого століття.

Зайшов автор цих рядків в кабінет заступника міністра внутрішніх справ України по кадрах В.М. Сніжинського, вітаємось, а він “Как дела?”.

Відповідаю: “Карабкаємся кам’янистими стежками” “На круті гори”. “Нет” – відповідає він. “Вы ползете по гладкому, полированному граниту”.

І він був правий. Тяжко сприймалась тоді в системі МВС кібернетика. Ось приклади.

Будучи щойно призначеним на посаду начальника відділу інформаційно-обчислювальної техніки МВС УРСР (березень 1970 р.), знайомлюсь з колегами.

Один із керівників під час бесіди мене питає: “Що може вирішувати електронно-обчислювальна машина?”.

Пояснюю: “Уявіть собі телевізор з клавіатурою, яка дозволяє набрати текст запиту щодо пошуку підозрюваної особи, її прикмети. Десь там на відстані в пам’яті машин зберігаються дані про раніше судимих. ЕОМ між собою можуть обмінюватись даними з використанням засобів зв’язку”.

Мій співбесідник зробив крок від мене і радить: “Николай Яковлевич, не говорите об этом с другими сотрудниками”. Що було то було.

Але спрацював “принцип першого керівника” і ним керувався міністр, далекоглядний Головченко І.Х.

“Кібернетика на службі органів внутрішніх справ”. Таку назву запропонував міністр Іван Харитоновича для першої друкованої праці з питань впровадження інформаційно-обчислювальної техніки в системі органів внутрішніх справ України, яка побачила світ у 1973 році.

У передмові до цієї роботи Іван Харитонович Головченко зазначив: “У наш час без постійного вдосконалення засобів обробки та аналізу зростаючого потоку соціальної, економічної та іншої інформації важко вирішити завдання корінного поліпшення управлінської діяльності, і зокрема систем управління.

Необхідність підвищення наукового обґрунтування управлінських рішень, впровадження...

 
________________________

* “Каменистими тропами” – автобіографічна повість І. Головченка.

** “На круті гори” – повість Ю. Мушкетика про В. Глушкова.

 

 

Видання НДІІП

Вибрані видання